Foreninger

 
Forside
Fakta om Hindsholm
Kort
Foto, video og streetviews
Hvem-Hvad-Hvor
Turforslag
Natur
Kunst og kultur
Landsbyer og bebyggelser
Herregårde
Kirker
I gamle dage
Flyt til Hindsholm
· Tilflytterfolder
· Film
· Boliger og byggegrunde
· Skoler
· Børnepasning
· Det praktiske
· Til og fra Hindsholm
· Job
· Bliv selvstændig på Hindsholm
· Foreninger
Links, bøger og pjecer
Feedback og kontakt
Sideoversigt
Tak
 
 
 
Forening  Kontaktperson Mailadresse
     
Lokalråd og beboerforeninger    
Dalby Lokalråd Jacob Dauerhøj jp@dauerhoj.dk
Mesinge Lokalråd Steen Hjorth hjorthsteen@gmail.com
Stubberup Sogns Beboerforening Bente Kragebær b.m.s.k@mail.dk
Viby Sogneforening Signe Gro Jørgensen signgro1@outlook.dk
     
Forsyningsselskaber    
Dalby Vandværk Arne Jensen mosegaardendalby@dbmail.dk
Fynshoved Vandforsyningsselskab Niels Brammming niels-bramming@post.tele.dk
Klintegårdens Forsyningsselskab Øyvind Omland oo@rn.dk
Langø Strand Forsyningsselskab Per Jepsen per.jepsen@mercuriurval.com
Langøhuse Vandværk og Grundejerforening A.m.b.a Ole Simmelholt meretemoellerrasmussen@gmail.com
Martofte Vandværk Jørgen Braad Jørgensen joergenbraad@gmail.com
Mesinge Vandværk Teddy Pedersen teddypedersen@dbmail.dk
     
Forsamlingshuse
og sognegårde
   
Dalby Forsamlingshus Kay Petersen kay.petersen@c.dk
Holmens Hus Bente Kragebær b.m.s.k@mail.dk
Martofte Forsamlingshus Michael Petersen snavegaarden@mail.dk
Mesinge Forsamlingshus Gert Tofte gertvvsekspressen@dbmail.dk
Viby Forsamlingshus Martin Møller Hansen moeller5370@dbmail.dk
     
Idræts- og sportsforeninger    
Dalby Idrætsforening Mette Bøgelund mettesb@live.dk
Gymnastikforeningen Hindsholm Hanne Olsen hanne_olsen@live.dk
Hindsholm Badmintonklub Anne Dorthe Lykkegaard adtifire@gmail.com
Hindsholm Håndboldforening Anette Bergholdt hindsholm@dbmail.dk
Hindsholm Jagtforening Poul Michaelsen kastelsgaarden@mail.dk
Hindsholm Skytteforening Flemmming Mindegaard f.mindegaard@gmail.com
Hindsholm Ældreidræt Poul Larsen plarsen@live.dk
Martofte G. og I.F. Berit Jensen gr8@jensen.mail.dk
St. Viby Gymnastikforening Jørgen Løkkegård lykkegaardviby@gmail.com
     
Ældreklubber og -foreninger    
Ældre Sagen – Kerteminde Lokalafdeling Jacob Dauerhøj jp@dauerhoj.dk
Hindsholm Ældreidræt Poul Larsen plarsen@live.dk
Hindsholm Ældreklub Birte Olsen birteolsen6@gmail.com
     
Foreninger for børn og unge    
Dalby Disc Vibe Boesen vibe.boesen@email.dk 
FDF Marsk Stig Jan Barry Jensen bakken@dbmail.dk
Hindsholm Ungdomsklub Kim Zeuner kim.zeuner@gmail.com
     
Foreninger i skole og børnehave    
Bøgebjerg Naturbørnehave Tina Mohr Sørensen tisoe10@gmail.com
Hindsholmsskolen Rune Gjengedal rg@hverringe.dk
     
Menighedsråd    
Dalby Sogns Menighedsråd Eva Hansen madamadam@dbmail.dk
Mesinge-Viby Sognes Menighedsråd  Jette Dirksen 7873@SOGN.DK
Stubberup Sogns Menighedsråd Anne Kathrine Skifter aks@inbema.dk
     
Lokalhistoriske arkiver    
Dalby Sogns Lokalhistoriske Arkiv Helle Klüver helle.klyver@jubii.dk
Mesinge Sogns Lokalhistoriske Forening Irene Hansen ireneogchristian@godmail.dk
Stubberup Sogns Lokalhistoriske Arkiv Else M. Jensen stubberuplokalarkiv@msn.com
Viby Sogns Lokalhistoriske Arkiv Jørgen Kuhlmann j-kuhlmann@privat.dk
     
Andre foreninger    
Dalby Bylaug Peter Andersen peter@ndersen.nu
Dalby Haveselskab Karin Pedersen kpe@kerteminde.dk
Hindsholm Gastronomiske Forening Erik Andersen esjm@dbmail.dk
Hindsholmscenen Kim Zeuner kim.zeuner@gmail.com
Korshavnsfiskernes brolaug Arne Matusiak amsnave@os.dk
Morgenfruerne MK - Holmens rytmiske kor Laila Rasmussen

Formand@kor-morgenfruerne.dk

 

Viby Mølle Gorm Thorleifsson gormthor@hotmail.com
     
Grundejerforeninger i sommerhusområderne    
Andelsselskabet Dalbybugten amba Jørgen Vejsholt joergenvejsholt@gmail.com
Andelsselskabet Flaskevejen Erik Madsen erbi@tv2.dk
Andelsforeningen Guldkysten Villy Lund villylund@youmail.dk
Basbjerg Grundejerforening Henrik Thim henrik_thim@gmail.com
Bogensø Grundejerforening Torben F. Jeppesen tfjeppesen@gmail.com
Gabets Sommerland Grundejerforening Erik Heilmann Jørgensen erikheilmann14@gmail.com
Grundejerforeningen Fyns Hoved Henrik Lang henrik_lang@hotmail.com
Grundejerforeningen Ridderstjernen Holger Tegn holgertegn@mail.dk
Klintekrogens Grundejerforening Rasmus E. Gjerløff bestyrelsen@klintekrogen.dk
Langøhuse Vandværk og Grundejerforening Amba Ole Simmelholt meretemoellerrasmussen@gmail.com
Langø Hoved Grundejerforening Johnny Rasmussen jora@odense.dk
Langø Strand Per Jepsen per.jepsen@mercuriurval.com
Madehøj Sommerland Lars Jensen  
Strandforeningen Bøgebjerg Strand Keld Daubjerg angelinie40@dadlnet.dk

 
 

Copyright, Idé & Design Anni Skytte
Er en anden fotograf nævnt under et foto, har denne naturligvis copyright.